Jesteś tutaj:

Łańcucki Maraton Rowerowy za nami

2015-07-21

Łańcuckie Towarzystwo Cyklistów zorganizowało w dniu 18.07.2015 r kolejną imprezę rowerową pod nazwą Łańcucki Maraton Rowerowy Granicami Powiatu na dystansie 300 km. Maraton rozgrywany był po drogach Powiatu Łańcuckiego i przebiegał od Łańcuta m.in. przez Gminę Białobrzegi.

Trasa maratonu naprawdę była wymagająca ale też ciekawa  nie można było na niej stracić koncentracji, gdyż zaraz był zakręt, podjazd, zjazd a za plecami rywal.  Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak oraz Wójtowie Gmin: Białobrzegi - Franciszek Masłoń, Czarna - Edward Dobrzański, Rakszawy - Maria Kula oraz Żołyni - Andrzej Benedyk objęli Patronatem Honorowym rozegrany maraton. Uczestnikiem honorowym naszego maratonu była Sylwia Kapusta Mistrzyni Polski w kolarstwie górskim z 2009 roku, ósma zawodniczka Giro d’Italia kobiet, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w  kolarstwie górskim. Do rywalizacji zgłosiło się 39 zawodników i 4 zawodniczki  m.in.  z Łańcuta, Rzeszowa, Dębicy, Tarnobrzega, Stalowej Woli i Przemyśla i innych miejscowości. Punktualnie o godzinie 8.oo Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak, dyr. MOSiR Jerzy Hałka oraz Prezes ŁTC Tadeusz Dubiel powitali kolarzy na starcie na następnie życzyli sportowej rywalizacji i ukończenia morderczego dystansu. Pogoda sprzyjała ale z minuty na minutę stawała się coraz bardziej uciążliwa, gdyż temperatura rosła bardzo szybko, osiągając 37 stopni powietrza, a przy nawierzchni drogi 55 – 60 stopni. Burmistrz Miasta Łańcuta dał sygnał do startu. Z chwilą rozpoczęcia wyścigu od razu na czele peletonu pojawili się znani na Podkarpaciu kolarze Mateusz Bieleń z Rzeszowa, Marcin Kosterkiewicz z Przemyśla, Jakub Sobień z Przeworska, Sylwia Kapusta, Sławomir Mazur oraz Bogdan Adamczyk. Od samego startu Bieleń nadał tempo peletonowi  47 km/h. Następnie do współpracy włączył się Kosterkiewicz, Adamczyk, Sobień i z peletonu 43 osobowego zostało 15 kolarzy na 20 km. To mordercze tempo w piekielnej temperaturze  spowodowało, że z peletonu została tylko 5 osobowa czołówka. Grupa w tym składzie utrzymała się przez 2 pętle a następnie zostało tylko dwóch liderów Bieleń i Kosterkiewicz, którzy do samej mety jechali sami. Na finiszu Bieleń wyprzedził o 0.001 sekundy Kosterkiewicza.

Trzeci Bogdan Adamczyk stracił do zwycięzców godzinę a czwarty Wojciech Selwa 2 godziny.  Zwycięzcy pokonali dystans 300 km z prędkością 40km/h, takie wyniki osiągają kolarze z peletonu zawodowego. W tych ekstremalnych warunkach, gdzie temperatura by niejednego zwaliła z nóg a kolarze podążali do mety.  Maraton w pełnym wymiarze ukończyło 13 kolarzy w tym dwie kobiety Eliza Jusyp i Ania Wiercioch. Na  zakończenie maratonu każdy kolarz został uhonorowany medalem okolicznościowym na zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych i klasyfikacji generalnej uhonorowani zostali statuetkami, pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. Wspaniałą kondycją  i przygotowaniem  wykazali się również członkowie ŁTC, którzy zajęli wysokie pozycje a to: Iwona Łysik 3, miejsce w kat. K-O, Jerzy Szpunar 2 miejsce w kat. M-4. 

Kolarze byli zadowoleni ze sposobu przeprowadzonych zawodów, gdyż na koniec Prezes ŁTC Tadeusz Dubiel podziękował fundatorom, sponsorom, dyr. MOSiR i dyr. MDK  za pomoc w organizacji maratonu. Szczególne podziękowania złożył za pomoc w zabezpieczeniu trasy motocyklistom Klubu HORDA ŁAŃCUT i jej Prezesowi Bronisławowi Turek oraz Policji. Tak właśnie dojechali wszyscy cali i zdrowi do mety Łańcuckiego Maratonu Rowerowego Granicami Powiatu.

 

Czytano: 35204 razy